SAMOCHODY KEMPINGOWE

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> TRANSPORT ===> Samochody kempingowe  

Samochody kempingowe nazywane "domkami na kółkach" z roku na rok zyskują większość popularność wśród polskich turystów. Miłośnicy turystyki kempingowej i caravaningu mają do wyboru najróżniejsze pojazdy kempingowe takie jak: samochody i przyczepy kempingowe

Samochód kempingowy (campingowy) to pojazd mechaniczny na czterech lub więcej kołach przeznaczony do przewozu osób i rzeczy, zapewniający warunki bytowe i nocleg w specjalnie zabudowanym i wyposażonym pomieszczeniu kempingowym. Wśród sympatyków caravaningu pojawiają się różnego rodzaju nazwy tego samochodu, które występują w polskim języku od paru lat. Spotyka się samochód campingowy i kempingowy. Popularne jest także słowo camper pochodzące z języka angielskiego, które doczekało się spolszczonej wersji – kamper. Samochody kempingowe różnią się przede wszystkim: jednostką napędową, ukształtowaniem wnętrza, długością nadwozia i wyposażeniem (...)


Samochód kempingowy w stylu alkowa
foto: Hobby

Wnętrze samochodu kempingowego
foto: Hobby

Kampery na podwoziu autokaru
foto: Vario Mobil
   

Samochody kempingowe o zmiennych wymiarach to pojazdy, których elementy konstrukcyjne są wykonane z materiałów sztywnych, a niektóre elementy nadwozia takie jak: ściany boczne i dach są ruchome. Pojazdy tego typu zaczęto konstruować w celu zwiększenia przestrzeni bytowej wewnątrz pojazdu. W związku z tym w samochodach tego typu mogą występować pewne rozwiązania konstrukcyjne niespotykane w innych kamperach. Najczęściej jest to podnoszony automatycznie dach, a także wysuwane hydraulicznie ściany boczne. Mimo nowoczesnych technik wysuwania ścian i dachu oraz odpowiedniego zabezpieczenia przed złymi warunkami pogodowymi, samochody tego typu nie cieszą się zbyt dużym powodzeniem. Warto dodać że samochody kempingowe o zmiennych wymiarach, budowane na podwoziu autokaru oferują największą, a zarazem najbardziej komfortową przestrzeń bytową spośród wszystkich kamperów (...)

Jednorodzinne domy na kółkach to kampery na podwoziu autokaru uważane jako super komfortowe i najdroższe ze wszystkich pojazdów kempingowych. Wewnątrz oferowany jest najwyższy standard wykończenia porównywany z kategorią hotelu pięciogwiazdkowego. Część mieszkalna może być również wysuwana na zewnątrz poza obrys pojazdu. Wewnątrz może znajdować się wszystko, co tylko zmieści do środka i na co stać klienta. Dwa telewizory, łazienka z wanną i hydromasażem, ogromna sypialnia z małżeńskim łożem czy regały i meble z wiśniowego drewna już nikogo nie powinny zaskoczyć. 

Coraz częściej w samochodach tych znajduje się „mini” garaż umożliwiający przewiezienie motoru, quada i niewielkiego samochodu osobowego. Najbardziej znani producenci w tej grupie to firma Vario, Monaco, Niesmann+Bischoff, Stauber. Firma Rockwod z modelem Classic Royal może pochwalić się jednym z największych samochodów tego typu na świecie. Auta te kupowane są przeważnie przez najbogatszych amerykanów dość rzadko (kilka sztuk rocznie), mimo to sprzedaż ich rośnie z roku na rok (...)


tekst i zdjęcia:

Wojciech Witkowski

Więcej:
RT - nr 10 (277)