SERWUS - HOTELOWE WYKŁADZINY DYWANOWE

STRONA GŁÓWNA ===>  Serwus - hotelowe wykładziny dywanowe str. 1, 2, 3

Poprawiają komfort, a także tworzą przytulną atmosferę. Niezastąpione w obiektach hotelarskich zwiększają prestiż obiektu.

Istotnym elementem każdego domu lub obiektu jest podłoga i zastosowany na niej rodzaj materiału, który uczynić ma aby chodzenie po nim było wygodne i komfortowe. Bezkonkurencyjne w tym względzie są wykładziny dywanowe, które można podzielić na: domowe i obiektowe. Wykładziny obiektowe są przeznaczone do lokali użytkowych, wszelkiego rodzaju biur, hoteli, restauracji i obiektów administracyjnych. Wśród wykładzin obiektowych wyróżnia się wykładziny hotelowe, które najlepiej sprawdzają się w hotelach i motelach o różnym standardzie, a także domach wczasowych, pensjonatach, pokojach gościnnych, restauracjach, kawiarniach oraz innych obiektach przeznaczonych do obsługi ruchu turystycznego. W grupie hotelowych wykładzin dywanowych znajdują się wykładziny: pętelkowe (boucle lub level loop), igłowane, cięte (welurowe i salon), kędziorkowe oraz cięto-pętelkowe (scroll). Interesującą ofertę wykładzin hotelowych prezentują takie firmy jak: Maltzahn, Anker, Beaulieu i wiele innych.


Pokój w hotelu Hilton Gdańsk
foto: Hilton Gdańsk
Kolorystyka wykładzin jest zróżnicowana
   

ATUTY I PRZEZNACZENIE

Biorąc pod uwagę zalety stosowania wykładzin hotelowych na czołowym miejscu stawia się walory wizualne, które podnoszą prestiż obiektu. Wykładzina dywanowa jest bezpieczna dla chodzącego po niej, gdyż nie powoduje poślizgu. Jest ciepła, wygodna i tworzy miłą i przytulną atmosferę. Dodatkowo zmniejsza przenikanie i rozchodzenie dźwięku, czyli tłumi hałas. Świetnie sprawdza się na korytarzach hotelowych, gdzie zawsze przemieszczają się ludzie. 

Idealnie sprawdza się jako dobra izolacja ciepła, co zmniejsza koszty ogrzewania w okresie jesienno-zimowym. Jako warstwa izolacyjna powoduje ze do pomieszczeń nie przenika niska temperatura i odwrotnie – z pomieszczenia nie ucieka ciepłe powietrze. 

Dzięki wykładzinie dywanowej w pokoju unosi się mniej alergenów, ponieważ cząsteczki kurzu z powietrza są w niej wychwytywane przez ładunki elektryczne. Istotną zaletą jest łatwość czyszczenia ponieważ większość wykładzin zabezpieczona jest przed trwałym przyleganiem i wnikaniem w nie kurzu i brudu. 

Wykładziny hotelowe różnią się od siebie pod względem miejsca ich użytkowania. Różne wykładziny stosuje się na korytarzu, w sali konferencyjnej, sali restauracyjnej, recepcji a inne jeszcze na schodach. W ciągach komunikacyjnych takich jak: korytarze, hole, czy lobby stosowane są wykładziny o podwyższonej wytrzymałości. 


Na schodach stosuje się tylko wykładziny oznaczone specjalnym piktogramem, informującym o dopuszczeniu do montowania na schodach w obiektach publicznych. 
Wykładziny ze względu na specyfikę pomieszczeń, w których są stosowane, muszą posiadać odpowiednie atesty, przede wszystkim atesty na trudnopalność, antyelektrostatyczność oraz atesty higieniczne.

BUDOWA I ZASTOSOWANIE

Wykładzina dywanowa składa się z kilku warstw. Najistotniejsze dla użytkowników są dwie warstwy czyli runo i spód wykładziny. Runo wykładziny to wierzchnia warstwa, po której chodzimy. Jest to także najważniejszy podział wykładzin, który zostanie przedstawiony w dalszej części artykułu. Osnowa jest mniej istotna, służy do utrzymania przędzy, zapewnia właściwy kształt oraz wygląd włókien. 

Ze względu na stosowany rodzaj runa, można wyróżnić: wykładziny strzyżone, pętelkowe oraz shaggy. W obiektach hotelowych najczęściej stosuje się wykładziny pętelkowe. Ich struktura przypomina drobne supełki, które w całości tworzą ciekawy wzór. Tego typu wykładziny są odporne na odkształcenia. Kolejna grupa wykładzin ze względu na stosowane runo to wykładziny strzyżone jedne z najbardziej popularnych. Charakteryzują się prostym, krótkim, bądź średniej długości runem. Ich włókna są gęste, puszyste i przyjemne w dotyku. 

Jednym z ważniejszych parametrów wpływających na jakość i wytrzymałość wykładziny hotelowej jest gramatura runa. W obiektach hotelowych stosowane są wykładziny o gramaturze od 400 do 2000 g/mkw. Im wyższa gramatura tym jakość wykładziny jest lepsza.

str. 1, 2, 3