HURGHADA - RIWIERA MORZA CZERWONEGO

STRONA GŁÓWNA ===> MIEJSCA ===> AFRYKA ===> Hurghada - Riwiera Morza Czerwonego  

Riwiera Morza Czerwonego z piaszczystymi plażami, gorącym afrykańskim słońcem, turkusowym morzem łączącym się z pustynią i malowniczym łańcuchem górskim to dzisiaj jeden z najpopularniejszych kurortów na świecie


LOKALIZACJA 

Hurghada jedna z najbardziej znanych miejscowości turystycznych Afryki Północnej, nazywana Riwierą Morza Czerwonego położona jest we Wschodnim Egipcie około 500 km na południe od stolicy kraju Kairu. Miasto leży nad Morzem Czerwonym na zachodnim brzegu Zatoki Sueskiej i rozciąga się szerokim pasmem wzdłuż wybrzeża na przestrzeni 45 kilometrów. 

INFO 

Hurghada do niedawna mała, zapomniana rybacka wioska jest dzisiaj bardzo popularnym i dużym ośrodkiem turystycznym. Liczy przeszło 70 tys. mieszkańców i posiada ponad 150 hoteli o różnym standardzie. Kilkanaście hoteli jest w zaawansowanej budowie. Miejscowość składa się z kilku dzielnic: najbardziej wysuniętej na północ Dahar, położonej centralnie Sekkala z główną ulicą Sheraton Road, Village Road zdominowanej przez duże centra hotelowe oraz Sahl Hashees dzielnicę zabudowaną ekskluzywnymi, kameralnymi pensjonatami i wystawnymi willami.

Rejs jachtem po Morzu Czerwonym

Fragment plaży w zatoce Makadi
Quaad Safari - jedna z wycieczek
w okolicach Hurghady
   

Światową sławę zapewniło jednak miastu wyjątkowe położenie. Kryształowo czyste wody Morza Czerwonego mienią się wszelkimi odcieniami turkusu, czerwieni, błękitu i zieleni. Bajecznie kolorowe rafy, różnorodność i wyjątkowa kolorystyka świata roślinnego i zwierzęcego zaspokoi z pewnością turystów i amatorów wodnych sportów takich jak: windsurfing, narty wodne, pływanie czy nurkowanie. Piękne piaszczyste plaże położone między deltą Nilu a południem Egiptu działają jak magnez na amatorów wypoczynku z całego świata. 

Dodatkową atrakcją kurortu jest bogate życie nocne. Liczne restauracje z posiłkami z różnych stron świata serwujące miedzy innymi owoce morza zaspokoją smakoszy. Puby z arabską i europejską muzyką, liczne dyskoteki, bary, kluby muzyczne znajdujące się w mieście stanowią dużą atrakcję dla turystów. Duża ilość sklepów też ma swoich zwolenników. Można w nich kupić pamiątki od bazaltowych posążków, przez ręcznie malowane papirusy po różnorodne i oryginalne w kształcie naczynia i niespotykane gdzie indziej przyprawy kuchenne. W dużych centrach handlowych można kupić pięknie wykonane wyroby jubilerskie. 

Dużym przeżyciem jest możliwość odbycia wycieczki po zakątkach miasta podstawionym luksusowym autokarem i dokonanie zakupów na oryginalnym arabskim bazarze. 

WARUNKI KLIMATYCZNE 

Sezon turystyczny trwa tu przez cały rok. Temperatury powietrza wahają się od 21 stopni w styczniu, po 35 stopni w czerwcu i 25 stopni w grudniu. Temperatura wody waha się od 21 stopni zimą do 30 stopni latem. Opady są rzadkością. Jak widać Hurghada jest znakomitym miejscem na aktywny całoroczny wypoczynek.

tekst: Andrzej Witkowski