KUCHNIA MAROKAŃSKA

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> GASTRONOMIA ===> Kuchnia marokańska  str. 1, 2, 3


OWOCE 

Po deserze, na zakończenie posiłku, podaje się półmisek owoców w którym znajdują się najczęściej pomarańcze, figi, czereśnie i jabłka. Często podaje się plastry pomarańczy lub różowego grejphuta pokropione wodą z kwiatów pomarańczy i przybrane listkami mięty. Inne popularne owoce to granaty, brzoskwinie, melony, banany, śliwki i wszystkie typy owoców cytrusowych. Ciekawym smakiem mogą pochwalić się marynowane w solance cytryny, które nadają daniom smak i pikanterię. 

CIEPŁE I ZIMNE NAPOJE 

Obowiązkowym napojem w Maroku jest herbata nazywana „marokańską whisky”. Marokański ataj to bardzo słodki napar z zielonej herbaty, parzony w dzbanku. Liście wrzuca się do dzbanka i zalewa wrzątkiem by straciły goryczkę. Następnie dosypuje się kolejne liście oraz cukier i pozostawia na kilka minut do zaparzenia. Kiedy napar osiągnie odpowiednią moc, nalewa się go do niewielkich kolorowych szklaneczek z dużej wysokości, aby na herbacie powstała delikatna pianka. Zamawiając ją w restauracji lub kawiarni do wyboru można poprosić herbatę bez cukru albo lekko posłodzoną, albo najzwyklejszą czarną herbatę. Marokańczycy cenią też kawę, najczęściej zawsze mocną i czarną oraz pół na pół z mlekiem. Niekiedy też z cynamonem i kilkoma ziarnami pieprzu. Najczęściej podawana jest w szklance.


Pomarańcze - popularne owoce w Maroku Przygotowywanie herbaty marokańskiej

Prawdziwą specjalnością Maroka są świeżo wyciskane soki owocowe, z których pomarańczowy jest najbardziej popularny. Słodkie, soczyste i aromatyczne marokańskie pomarańcze można kupić prawie wszędzie, na bazarach i w sklepach. Tradycyjny sok pomarańczowy można posypać też cynamonem. Według uznania można go zmieszać także z bananami i granatami. Pozostałe najpopularniejsze soki to jabłkowy, wiśniowy, winogronowy oraz z granatów i awokado. Popularne napoje to także mleko bananowe i mleko migdałowe. 


ALKOHOLE 

Maroko jest krajem muzułmańskim, mimo to produkuje się tu i sprzedaje różne napoje alkoholowe. Najbardziej popularne jest piwo i wino. Tutejsze specjały piwne to między innymi: Casablanca Beer, Flag Specjale i Stork. Z regionów uprawy winorośli (okolice Fezu, Meknesu i na północ od Casablanki i Oujdy) pochodzą smaczne roczniki win białych, czerwonych i różowych. Do najpopularniejszych z nich należą: „Les Trois Domaines Guerrouane” i „Ksar Beni M’Tir”.

tekst: Wojciech Witkowski


  


str. 1, 2, 3