KOMFORTOWE HOTELE I RIADY W MAROKU

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> NOCLEGI ===> Komfortowe hotele i riady str. 1, 2

Oferta komfortowych hoteli cztero i pięciogwiazdkowych jest dobrze rozbudowana ale nastawiona na bogatych klientów. Uzupełnieniem tej grupy obiektów noclegowych mogą być królewskie riady, z wyjątkowym klimatem Maroka.


KATEGORYZACJA 

Problemy z najdroższymi hotelami pięciogwiazdkowymi i czterogwiazdkowymi wyglądają różnie. Ocena noclegów według systemu gwiazdkowego oznacza jedynie jakie udogodnienia można spotkać w danym hotelu i niekoniecznie odzwierciedla stan pokojów i łazienek, czy jakość obsługi. Nowoczesny hotel z basenem, SPA i klubem fitness zawsze otrzyma więcej gwiazdek bez względu na stan techniczny obiektu. 

Zdarzają się hotele czterogwiazdkowe o standardzie wyższym niż pięciogwiazdkowe i odwrotnie. Niektóre są zadbane i czyste, obsługa jest sympatyczna i pomocna, a inne aż proszą się o remont lub modernizację. Najlepszym przykładem obiektu o zawyżonej liczbie gwiazdek jest hotel Kenzi Europa w Agadirze. Zgodnie z oficjalną kategoryzacją hotel ma pięć gwiazdek, według wielu touroperatorów i gości zasługuje tylko na cztery gwiazdki zarówno pod względem ceny, obsługi jak i standardu.
 

Hotel Royal Atlas Agadir
Sofitel Agadir Royal Bay Resort
   


SIECI HOTELOWE

Oprócz nie zrzeszonych hoteli można znaleźć także mnóstwo innych obiektów należących do marokańskich sieci hotelowych. W tej grupie znalazła się na przykład sieć Atlas posiadająca 19 hoteli w klasyfikacji od pięciu do trzech gwiazdek. Swoje hotele posiada między innymi w Agadirze, Marrakesie i Fezie. Następna marokańska sieć Kenzi posiada 8 hoteli, w tym 4 w kategorii pięciu gwiazdek, a także 4 w kategorii czterech gwiazdek. Ibis to z kolei licząca się międzynarodowa sieć, która posiada w swojej ofercie 15 hoteli od czterech do trzech gwiazdek, w tym 2 hotele należące do sieci Moussafir. W grupie sieci hotelowych, które posiadają najwięcej hoteli w Maroko znalazła się sieć: Riu, Golden Tulip i Pickalbatros. 

Swoje luksusowe hotele wybudowały też prestiżowe międzynarodowe sieci hotelarskie. Wśród nich jest: Sofitel, Hyatt, Sheraton, Le Meridien, Golden Tulip i inne. Sofitel to jedna z najbardziej prestiżowych sieci hotelowych na świecie. W Maroko posiada 8 luksusowych hoteli pięciogwiazdkowych które położone są prawie we wszystkich najważniejszych regionach turystycznych czyli: Agadirze, Marrakeszu, Casablance, Rabacie, Fezie i Essaouirze. 

Na chwilę obecną próżno szukać w Maroku innych prestiżowych sieci takich jak: Mariott, Hilton czy Intercontinental. Nic nie wskazuje też, aby sytuacja ta zmieniła się w najbliższym czasie. W najbliższych dwóch latach zostaną skończone nowe hotele marek: Hyatt, Beachcomber, Raffels, W Hotels, Radison Blu i Westin.


ROZMIESZCZENIE

Dużo obiektów 5-gwiazdkowych znajduje się w Marrakeszu, a następnie w Agadirze. Dużym zainteresowaniem cieszą się takie obiekty jak: Kenzi Menara Palace, czy Atlantic Palace budowane w typowo marokańskim stylu. Te najbardziej luksusowe, jak np.: La Mamunia w Marrakeszu, czy Royal Mansour w Casablance, przypominają pałace, w których turyści mogą się poczuć jak członkowie rodziny królewskiej. 

Najwięcej obiektów 5-gwiazdkowych, czyli luksusowych hoteli na najwyższym poziomie znajduje się w Marrakeszu . Tylko w 2012 roku dołączyły do nich takie obiekty jak: Taj Palace Marrakech, Palais Namasker, Selman Marrakech oraz Pearl by Hivernage. Do grona hoteli 5-gwiazdkowych w Agadirze w latach 2012-2013 dołączyły takie obiekty jak: Riu Palace Tikida oraz Sofitel Agadir Thalassa Sea & Spa należący do prestiżowej grupy Sofitel Luxury Hotels.

str. 1, 2