KOMFORTOWE HOTELE I RIADY W MAROKU

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> NOCLEGI ===> Komfortowe hotele i riady  str. 1, 2

KLIMATYCZNE RIADY

Osobna kategoria noclegów to riady, co w tłumaczeniu arabskim oznacza „ogród”. Dawniej były rezydencjami rządowych oficjeli oraz bogatszych handlarzy. Obecnie są to odnowione zabytkowe domy, a niekiedy i pałace oferujące luksusowe warunki w komfortowych wnętrzach. Obiekty tego typu nie mają oficjalnej kategoryzacji oznaczonej gwiazdkami lub inaczej. Dlatego ich wyposażenie, standard, oferowane usługi i ceny wynajmu mogą być bardzo zróżnicowane. 

Cechą charakterystyczną takich obiektów jest ogród z drzewami, oryginalna architektura, niepowtarzalny klimat oraz wyszukane elementy dekoracyjne. Większość z nich spotkać można w zaułkach medyny w sąsiedztwie alejek i gwarnych suków. Obiekty te są najczęściej dużo mniejsze od tradycyjnych hoteli. Turyści mają do wyboru całe riady lub pojedyncze pokoje gościnne, które są bardzo ciekawymi miejscami noclegowymi, ze względu na panujący tam spokój i ciekawe położenie. Wiele z nich oferuje też posiłek w postaci śniadania i obiadokolacji. Ze względu na uciążliwy hałas, brak placów zabaw i mało bezpieczne okolice, obiekty te są nie polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Wnętrze hotelu Kenzi Menara Palace
 w Marrakeszu

Club Med Marrakech le Riad
foto: Club Med
   

Najbardziej luksusowe riady posiadają apartamenty, a także mały ogród na dziedzińcu, gdzie można się zrelaksować i odpocząć. Nikogo też nie zdziwi ogród urządzony na dachu obiektu z ciekawymi widokami. Najbardziej luksusowe obiekty tego typu posiadają nawet baseny kąpielowe. 

Ten sposób zakwaterowania narodził się w Marrakeszu i dlatego najwięcej tego typu obiektów znajduje się właśnie tam. Ciągle powstają też nowe obiekty, a więc ich liczba w ostatnim czasie wzrosła. Na szczególną uwagę zasługuje riad La Mamunia położony w Marrakeszu. W tym legendarnym hotelu gościli Winston Churchill i mnóstwo gwiazd Hollywoodu. Pozostałe ciekawe obiekty tego typu w Marrakeszu to: Riad Anayela i Noir D’Ivore. Organizacja która pomaga zarezerwować riady to: Marrakesz Riad znajdująca się w Marrakeszu. Klimatyczne riady można także znaleźć w Fezie i As-Suwajrze.

INWESTYCJE W REGIONACH

Duże inwestycje w bazę hotelową mają miejsce w regionie Saidia, położonym nad Morzem Śródziemnym. Według specjalistów od turystyki, w ciągu najbliższych lat ma powstać tu kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych na najwyższym poziomie. Obecnie obiektów pięciogwiazdkowych jest tu niewiele. Podobnie będzie w Mogador, oraz Mazagran, gdzie planuje się inwestycje z wysokimi klasy hotelami z basenami i polami golfowymi.
 

tekst: Wojciech Witkowski


str. 1, 2