BAZA NOCLEGOWA W MAROKU

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> NOCLEGI ===> Baza noclegowa w Maroku  str. 1, 2

ZABYTKOWE RIADY

Osobna kategoria noclegów to riady, czyli odnowione zabytkowe domy, a niekiedy i pałace oferujące luksusowe warunki w komfortowych wnętrzach. Dawniej były rezydencjami rządowych oficjeli oraz bogatszych handlarzy. Cechą charakterystyczną takich obiektów jest, oryginalna architektura, niepowtarzalny klimat oraz wyszukane elementy dekoracyjne. Większość z nich posiada apartamenty, a także mały ogród na dziedzińcu, gdzie można się zrelaksować i odpocząć. Najbardziej luksusowe obiekty tego typu posiadają nawet baseny kąpielowe. 

Najwięcej tego typu obiektów znajduje się w Marrakeszu i ciągle powstają nowe. Na szczególną uwagę zasługuje Riad La Mamunia, Riad Anayela oraz Noir D’Ivoire. Klimatyczne riady można także znaleźć w Fezie i As-Suwajrze. Organizacja która pomaga zarezerwować riady to: Marrakesz Riad znajdująca się w Marrakeszu.

Sofitel Agadir Royal Bay Resort
Recepcja w hotelu Iberostar Founty Beach
   

SCHRONISKA MŁODZIEŻOWE

Całkiem przyzwoite lecz dużo skromniejsze warunki, ale za to w rozsądnej cenie oferują schroniska młodzieżowe. Niestety jest ich nie za wiele. Te które już funkcjonują, podlegają Królewskiej Marokańskiej Federacji Schronisk Młodzieżowych, która należy do federacji Hostelling International. Przeznaczone są dla każdego gościa, a więc posiadanie jakiejkolwiek legitymacji studenta nie jest wymagane. Obiekty tego typu oferują skromne i czyste pokoje, a niektóre nawet także apartamenty z wyposażeniem kuchennym. Schroniska młodzieżowe funkcjonują w znanych ośrodkach turystycznych jak: Agadir, Marrakesz i Casblanca, a także tych mniejszych jak: Asni, Azru i Szafszawan.

KWATERY PRYWATNE 

Na terenach górskich funkcjonują kwatery prywatne tzw. gites d’etape idealne dla miłośników pieszych wędrówek. Niestety najczęściej zapewniają tylko zwykły nocleg i dach nad głową. W niektórych brakuje nawet wody i prądu, nie wspominając o kabinach prysznicowych. Zdarzają się też pokoje z całkiem przyzwoitymi warunkami. 
 
KEMPINGI JAK POLA NAMIOTOWE 

W Maroko działa ponad 80 oficjalnie sklasyfikowanych kempingów przeznaczonych dla miłośników turystyki kempingowej i posiadaczy pojazdów kempingowych. Większość z nich usytuowana jest w znanych miejscowościach turystycznych, w górach, oazach i w pobliżu plaż. Kempingi w Maroko znacznie odbiegają standardem o tych funkcjonujących w zachodniej i południowej Europie.

Kempingi polecane są przede wszystkim osobom, które nie przywiązują dużej uwagi do przesadnej higieny i wielu udogodnień. Większość marokańskich kempingów przypomina swoim wyglądem raczej pola namiotowe, czyli place na których można rozbić namiot bądź zaparkować pojazd kempingowy. Obiekty tego typu oferują zróżnicowany standard. Podstawowe wyposażenie jest najczęściej proste i niewyszukane. Obejmuje skromne toalety, możliwość podłączenia się do prądu lub skromnie wyposażony sklepik. Pełna lista kempingów jest dostępna w filiach Międzynarodowego Centrum Rezerwacji ONMT. 

W Maroku możliwe jest tzw. nocowanie na dziko, ponieważ namioty można także rozbijać poza kempingami. Jedyne co trzeba zrobić to zapytać właściciela o zgodę. Z pozostawieniem namiotu bywa różnie, opuszczanie go z pozostawieniem cennych przedmiotów nie jest wskazane. Według niektórych gości, obozowanie na dziko w Maroko zawsze może się wiązać z dużym niebezpieczeństwem i utratą dobytku.


tekst i zdjęcia: Wojciech Witkowski
str. 1, 2