KUCHNIA MAROKAŃSKA

STRONA GŁÓWNA ===> BAZA TURYSTYCZNA ===> GASTRONOMIA ===> Kuchnia marokańska  str. 1, 2, 3

Wyśmienita marokańska kuchnia jako mieszanka kolorów, konsystencji i wyjątkowych aromatów zaliczana jest do najlepszych na świecie. Marokańskie zapachy oraz słodko-kwaśne kompozycje smakowe potrafią zaangażować wszystkie zmysły człowieka.

Istotnym elementem kuchni marokańskiej są naturalne składniki, które sprawiają, że marokańskie jedzenie uważane jest jako jedno z najzdrowszych. Wśród tych składników można wymienić tłuszcze, aromatyczne rośliny oraz przyprawy i zioła. Większość Marokańczyków stosuje oliwę z oliwek oraz olejek arganowy dostępny wyłącznie w Maroku. Składnikiem potraw są także aromatyczne rośliny takie jak: cebula, czosnek, bazylia, natka pietruszki, zielona kolendra, majeranek i mięta. 

Aromaty przypraw i ziół w połączeniu z właściwościami leczniczymi sprawiają, że stanowią one istotny element w procesie przygotowania potraw marokańskich. Kluczowe dla kuchni w Maroku przyprawy to: anyżek, pieprz cayenne, kurkuma, szafran, kardamon, kolendra oraz kmin rzymski. Niezwykłą przyprawą o charakterystycznym smaku jest imbir i cynamon. Stosuje się też znany wszystkim czarny i biały pieprz, paprykę i nać pietruszki. Najważniejsze są trzy mieszanki przypraw: szarmula – do marynat, barissa – ostra przyprawa z czerwonego pieprzu i ras al-banut, mieszanka przypraw do tadżinu. Niezastąpione są także najróżniejsze zioła wśród których znaleźć można szarą werbenę oraz zaatar jako dodatek do herbaty lub do dekoracji potraw. Niezbędnymi składnikami w kuchni marokańskiej są: orzechy, rodzynki, miód oraz cytrusy i suszone owoce.


Tadżin - czyli potrawa złożona
 z mięsa, warzyw, ziół i przypraw


   

ŚNIADANIE

W Maroku, a przede wszystkim w miastach można zjeść typowe śniadanie w wersji francuskiej, czyli pieczywo, masło, dżem, sery oraz jajka i kawa. Miłośnicy placków powinni spróbować rgajf, podobne do naleśników placki z kruchego ciasta podawane z miodem oraz masłem. 

PIECZYWO 

W Maroku wypieka się różne rodzaje tradycyjnego pieczywa. Najbardziej znany jest chleb tafarnout, pieczony tradycyjnie w glinianym piecu. Płaskie pieczywo to w Maroku podstawa jadłospisu. Stosuje się je do każdego posiłku, nawet do śniadania. Stosowany jest też do tadżinu, gdzie macza się go w aromatycznym sosie mięsno-warzywnym. Chleb służy też do nabierania warzyw oraz spożywanego na końcu mięsa. 

SAŁATKI 

Główny posiłek dnia to najczęściej najróżniejsze sałatki podawane na zimno lub ciepło. Dominuje w nich bakłażan podawany jako sałatka lub pieczony i nadziewany. Kolorytu i smaku nadaje także mieszanka pomidorów, czerwonej cebuli oraz zielonej i ostrej czerwonej papryki. Stosowane są także oliwki i oliwa z oliwek, oraz oliwa z orzechów arganowych. Popularna jest chakchuka - sałatka z pomidorów i zielonej papryki oraz zaalouk – sałatka z gotowanego bakłażana i pomidorów. Do ciekawych smakowo sałatek zalicza się ihzina – sałatka z oliwek, papryki i pomarańczy.

ZUPY

Sałatki niekiedy mogą być zastąpione zawiesistą zupą jarzynową, z mięsem i dodatkiem ryżu. Najsłynniejsza marokańska zupa to harira, która dzięki składnikom ma charakter rozgrzewający. Podstawą tworzenia zupy jest mięso baranie lub do wyboru wołowina lub drób. Kolejnym dodatkiem może być mieszanka ciecierzycy, bobu, grochu i soczewicy. Nie może zabraknąć też pewnej ilości warzyw, ziół i przypraw. Harira może być też ugotowana z ryżem lub makaronem, a nawet kuskusem. Zupę podaje się na różne sposoby np. z jajami gotowanymi na twardo, plackami lub suszonymi figami. Niekiedy podaję się ją z szabaką, czyli ciastem w miodzie. Do tego suszone daktyle. Marokańczycy jedzą ją często jako wieczorny posiłek. Harira może też być gotowana bez dodatku mięsa, wtedy nazywa się marakszijja. 

Zupa kochanków jest typowo marokańska, chociaż składniki do przyrządzenia można kupić prawie wszędzie. Ta kremowa zupa marchewkowa zachwyca egzotycznym dodatkiem imbiru i soku z pomarańczy. Inne zupy popularne w Maroku to między innymi: bisara z zielonego groszku oraz zupa jarzynowa i rosół. 

DANIA GŁÓWNE

Po przekąskach i zupie przychodzi pora na coś bardziej treściwego. Obowiązkowo należy spróbować bastile. Jest to rodzaj delikatnego placka faszerowanego mięsem gołębim, warzywami i ugotowanymi na twardo jajkami z dodatkiem migdałów. Przed podaniem bastile posypuje się cukrem i cynamonem.

Kolejne treściwe danie to tadżin, czyli potrawa złożona z mięsa, owoców i warzyw gotowanych powoli w naczyniu od którego wzięła nazwę. Jednym ze składników jest mięso wołowe, drobiowe, jagnięcina, baranina a nawet mięso kozie i wielbłądzie. Niekiedy do tadżinu dodaje się ryby i owoce morza. Dodatkowych smaków dostarczają warzywa: bakłażan, cebula, marchew, ziemniaki, papryka i pomidory. Niezapomnianych zapachów dostarczają zioła i przyprawy takie jak: natka pietruszki czy liście kolendry. Wśród dodatków mogą być oliwki, prażone migdały oraz orzechy pinowe i pistacjowe.

str. 1, 2, 3