DUBAJ - RAJ DLA BOGACZY

STRONA GŁÓWNA ===> MIEJSCA ===> AZJA ===> Dubaj - raj dla bogaczy str. 1, 2, 3, 4

Supernowoczesna architektura, czar orientalnych bazarów i wieczorne spacery oświetlonymi promenadami zachwycą każdego. Czyste morze, odpoczynek na piaszczystych plażach wśród palm, a także przepych i bogactwo sprawią, że pobyt w ZEA długo pozostanie w pamięci. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują obszar w południowo-wschodniej części Półwyspu Arabskiego. Graniczą z Omanem na wschodzie oraz z Arabią Saudyjską i Katarem na zachodzie. Malownicze wybrzeże oblewają wody Zatoki Perskiej i Zatoki Omańskiej. ZEA to jeden z młodszych krajów na świecie. Federacja siedmiu emiratów powstała 2 grudnia 1971 r. z połączenia siedmiu księstw, znanych jako Oman Traktatowy. Wszystkie emiraty leżą nad Zatoką Perską, tylko emirat Al-Fudżajra znajduje się nad Zatoką Omańską. Każdy z nich charakteryzuje się inną kulturą i obyczajami. Największe znaczenie dla turystyki ma Abu Zabi, Dubaj, Al-Fudzajra i Szardża. Pozostałe emiraty Adżman, Umm al-Kajwajn i Ras al-Chajma mają mniejsze znaczenie w ruchu turystycznym. 

        Abu Zabi to stolica kraju, a także największy emirat, zarówno pod względem obszaru jak i całej gospodarki. W morzu piasku, w warunkach nieprzyjaznych człowiekowi, powstało kilka osad stanowiących dziś główne atrakcje turystyczne regionu. 


Wizyta na bazarze ze złotem
Widok na hotel w emiracie Fudżajra
foto: Wojciech Witkowski
   

Dubaj to drugi pod względem wielkości i znaczenia region turystyczny, który jest znaną wizytówką kraju na całym świecie. Zachwyca swoją architekturą oraz oryginalnością. Utożsamiany jest z bogactwem, z przepychem i luksusem.

Al-Fudżajra to jedyny emirat który nie graniczy z pustynią. Położony jest na wschodnim wybrzeżu z przepięknymi widokami na góry Hadżar i Ocean Indyjski.

Szardża kreuje się na kulturalną stolicę ZEA i trudno odmówić słuszności temu stwierdzeniu. Z ponad 20 muzeami znajdującymi się głównie w historycznej części miasta, może śmiało konkurować z innymi ośrodkami. 

BURDŻ CHALIFA

Największe wrażenie spośród wszystkich budowli robi Burdż Chalifa (dawniej Burdż Dubaj). Jest to najwyższy drapacz chmur na świecie wybudowany przez człowieka. Mający 818 m wysokości jest najbardziej niezwykłym obiektem Dubaju, a nawet i całego świata. 

Budynek składa się z kilku ramion wychodzących z centralnego trzonu, które zmniejszają się wraz ze wzrostem wysokości. Burdż Chalifa ma obecnie 240 kondygnacji. Niższe piętra zajmuje luksusowy hotel Giorgio Armani ze 160 pokojami. Najwyższe piętra zajmują biura i prywatne apartamenty. Na 124 piętrze budynku czyli 442 metry nad ziemią znajduje się taras widokowy At The Top, z którego podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki. 


W środku zainstalowano dwupiętrową i najszybszą na świecie windę zabierającą 42 osoby na dwóch pokładach. Do dyspozycji gości są luksusowe restauracje, klub fitness, SPA z czterema luksusowymi basenami a nawet… klub miłośników cygar. Szczyt całego drapacza chmur zwieńczono iglicą. 

U stóp Burdż Chalifa znajduje się sztuczne jezioro, na którym będą odbywały się spektakle wody, światła i muzyki. Zapewne nowo wybudowana fontanna bije kolejny rekord świata pod względem przestrzeni i wielkości. Nowoczesna fontanna jest o 25% większa niż fontanna Bellagio w Las Vegas, a woda z niej tryska na wysokość 150 metrów. 

EMIRAT FUDŻAJRA

Fudżajra jest stolicą emiratu i jego największym miastem. Oddalona o ok. 150 km od Dubaju staje się popularnym regionem turystycznym, który przyciąga coraz więcej turystów z całego świata. Jest to region odmienny od Dubaju, ponieważ jako jedyny z siedmiu emiratów nie graniczy z pustynią. Od zachodu otoczony jest pasmem gór Hadżar, ciągnących się od półwyspu Musandam do granicy z Omanem, a wschodnią część regionu oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Turyści przybywają tu głownie po to aby wypocząć w luksusowych hotelach położonych przy rozległych piaszczystych plażach. Miłośnicy nurkowania odwiedzają te miejsce ze względu na Zatokę Omańską, która oferuje bogate życie podwodne. Czekają na nich profesjonalnie zorganizowane i doskonale wyposażone centra nurkowe, które oferują najlepszy sprzęt, fachową pomoc i wyjazdy na safari nurkowe. 

Wynajęcie samochodu lub przejazd autokarem daje możliwość podziwiania wielu cudownych krajobrazów nienaruszonych przez człowieka. Jeden z najatrakcyjniejszych odcinków drogi zaczyna się za Bidija i biegnie na północ do Dibby. Droga delikatnie zakręca i zmienia wysokości, raz zbliżając się do morza raz do gór. 

Baza noclegowa regionu jest nieco uboższa niż w Dubaju, jednak nie brakuje tu także luksusowych hotelów pięciogwiazdkowych z plażą nad brzegiem oceanu. Do najpopularniejszych obiektów hotelowych zaliczyć można hotele: Fudżajra Hilton, Le Meridien i Fudżajra Rotana.  

str. 1, 2, 3, 4