DUBAJ - RAJ DLA BOGACZY

STRONA GŁÓWNA ===> MIEJSCA ===> AZJA ===> Dubaj - raj dla bogaczy  str. 1, 2, 3, 4

PRZEJAZD PO WYDMACH

Jedną z atrakcji dla turystów jest przejazd samochodami terenowymi przez pustynie i zdobywanie ogromnych wydm. Eksplorowanie piaskowych wydm to dla niektórych taka sama rozrywka jak zakupy w centrach handlowych. Wiele specjalistycznych agencji turystycznych organizuje różne wersje pustynnego safari połączonego z takimi atrakcjami jak nocne eskapady na wielbłądach czy wizyty w osadach Beduinów. Zorganizowana wizyta u Beduinów może obejmować orientalną kolację i część artystyczną. Dodatkową atrakcją może być przejażdżka na wielbłądach, palenie fajki wodnej, tatuaże z henny, zdjęcia w tradycyjnych strojach czy taniec brzucha w wykonaniu uroczej tancerki. 

Zaraz za Dubajem krajobraz jest zdominowany przez wydmy, najpierw porośnięte niewielkimi krzewami, ale kawałek dalej są już tylko klasyczne, rzeźbione wiatrem diuny charakterystyczne dla krajobrazu emiratów. Najpopularniejszym miejscem do jazdy po pustynnych bezdrożach jest Big Red, olbrzymia wydma przy drodze z Dubaju do Hatty. Również przy nadmorskiej drodze prowadzącej do Ras Al-Chajmy biegnie sporo niezłych pustynnych tras takich jak np.: Wadi Bih.  

Safari na pustyni
foto: Wojciech Witkowski

Madinat Dżumajra - kompleks hotelowy
   

Po pustyni i wydmach najlepiej poruszać się samochodem terenowym z napędem na cztery koła lub na miejscu wypożyczyć buggy albo quada. Najbezpieczniejszą wersją jest przejazd samochodem terenowym zorganizowany przez miejscowe biuro podróży. Przejazd po wydmach przypomina podobne wrażenia jakie można przeżyć na kolejce górskiej w wesołym miasteczku. Jazda po piasku wypożyczonym samochodem terenowym, czy na quadach na własną rękę bywa bardzo niebezpieczna i polecaną jest tylko najlepszym kierowcom. 

PRZEJAŻDZKA ABRĄ

Poznawanie Dubaju z drewnianej motorowej łodzi pozwala zobaczyć te nowoczesne miasto od innej strony. Warto więc przeprawić się z jednego brzegu na drugi tradycyjną abra, czyli drewnianą łodzią, która stanowi integralną część historii Dubaju. Zanim wybudowano mosty, używano ich, aby szybko przeprawić się przez zatokę. Dziś wyposażone w silnik wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów. Mogą pomieścić do 20 osób, którzy siedzą na dwóch ławkach odwróconych plecami do siebie. Przeprawa abra trwa zaledwie kilka minut.

Drewniane taksówki wodne zapewniają sprawny transport, a jednocześnie stanowią doskonałą okazję do podziwiania zarówno starej jak i nowoczesnej architektury miasta. Na wybrzeżu Bur Dubaj i Dejry, dzielnic graniczących z zatoką, znajduje się kilka stacji, z których co chwila odpływają stare i głośne łodzie. To najszybszy i zarazem najprzyjemniejszy sposób przemieszczania się po Dubaju, dlatego w ciągu roku taksówki wodne wykonują w sumie ponad 20 mln kursów.

MADINAT DŻUMAJRA

Madinat Dżumajra to nowoczesny kompleks hotelowo-rekreacyjny położony we wschodniej części wybrzeża. Pod względem stylu można się tu doszukać zarówno wpływów weneckich, jak i zdecydowanie bardziej nowoczesnych z Palm Springs. Część kompleksu zajmuje między innymi hotel w stylu arabskim Mina A’Salam i drugi hotel Al Basr który nawiązuje architekturą i stylem do letnich rezydencji szejków. Trzeci ośrodek Dar Al Masyaf, naśladuje tradycyjne arabskie domy z dziedzińcami i wieżami wiatrowymi. Goście którzy nie zatrzymali się w wyżej wymienionych hotelach mają dostęp tylko do restauracji, bazaru o niezwykłej atmosferze, jedynego w mieście teatru oraz Trilogy - największego klubu nocnego w Dubaju. 

Bazar to tak naprawdę centrum handlowe stylizowane na stary arabski targ. Niewiele tu z atmosfery panującej na prawdziwym suku. Łatwo w nim stracić orientację, ponieważ podobne do siebie alejki rozwidlają się we wszystkich kierunkach. Nie jest tu gwarnie jak na tradycyjnych bazarach, nie można się targować, ale za to sprzedawcy oferują dobrej jakości pamiątki. Handluje się tu wyrobami włókienniczymi, dywanami i wyrobami rzemieślniczymi. Najciekawsze są przedmioty w sklepach ze sztuką, biżuterią i antykami. 

Najciekawszą atrakcją Madinat Dżumajra jest uroczy kanał przy którym znajdują się liczne restauracje i bary. Rejs drewnianą łodzią pozwala poznać luksus i wyjątkową atmosferę tego miejsca. Cały kompleks wzniesiono na wodzie, dlatego jedynym środkiem transportu między hotelami i restauracjami są drewniane łodzie.

str. 1, 2, 3, 4